Nerobte si vrásky zo slnka

graphical divider

Viditeľné procesy starnutia na tvári sú aj výsledkom UVA žiarenia a znečisteného ovzdušia

Predčasné starnutie. Dve slová, ktoré snáď každej žene naháňajú hrôzu. Hoci nikto nečaká, že budeme mladé večne, uchovanie si mladistvého vzhľadu čo najdlhšie, máme vo svojich rukách. 

Ako na to? Stačí si držať oxidačný stres ďaleko od tela. Ide o typ stresu, ktorý vzniká vplyvom UVA žiarenia a taktiež vplyvom znečisteného ovzdušia. Negatívny vplyv oxidačného stresu spočíva vo zvýšenej tvorbe voľných kyslíkových radikálov – častíc, ktoré poškodzujú kožné bunky. Oslabujú pevnosť bunkovej štruktúry, poškodzujú DNA, čo sa navonok prejavuje ako predčasné starnutie. 

Nestarnite predčasne

Pobyt na slnku

Naša koža je pred UV žiarením chránená vlastnými obrannými mechanizmami. Patrí k nim hlavne zhnednutie a zhrubnutie kože. Pretože tieto obranné mechanizmy potrebujú čas na to, aby sa rozvinuli, mala by si koža pomaly zvykať na slnko. Podľa typu kože sa rozlišuje takzvaná vlastná ochranná doba. To je čas, ktorý môžeme bez ochrany stráviť na slnku bez toho, aby sme riskovali spálenie kože.

Základným pravidlom je, že ľudia so svetlým typom kože by sa mali bez ochrany zdržiavať na slnku maximálne 10 minút, so stredne tmavým typom 15 minút a s tmavým typom 20 minút.

Individuálnu vlastnú ochrannú dobu kože môžeme predĺžiť výberom príslušného prípravku slnečnej ochrany s vhodným ochranným faktorom SPF (Sun Protection Factor).

Príklady prepočtu pre rôzne typy kože pri použití prípravku s SPF 25:

Svetlý typ kože: Vlastná ochranná doba 10 minút x SPF 25 = čas strávený na slnku bez spálenia kože = 250 minút (cca 4 hod.).

Stredne tmavý typ kože: Vlastná ochranná doba 15 minút x SPF 25 = čas strávený na slnku bez spálenia kože = 375 minút (cca 6 ½ hod.).

Tmavý typ kože: Vlastná ochranná doba 20 minút x SPF 25 = čas strávený na slnku bez spálenia kože = 500 minút (cca 8 hod.).

Koľko krému?

Dospelý človek spotrebuje pri jednom použití zhruba 30 ml „opaľovacieho krému“. Akákoľvek odchýlka od potrebnej vrstvy krému znižuje ochranné účinky. Intenzitu slnečného žiarenia ďalej ovplyvňujú okolité podmienky (voda, sneh, piesok, nadmorská výška…). Ochranná doba sa po opakovanom nanesení prípravku slnečnej ochrany neznásobuje.

Ochrannú dobu výrazne znižuje kontakt s vodou (kúpanie), utieranie (uterákom) a pot (šport).


Nepodceňujte slnečnú ochranu

Stále je množstvo ľudí, ktorí sa nedostatočne chránia pred pôsobením UV žiarenia. V mladom veku máme všetci pocit, že starnutie sa nás netýka. Prejavy spálenia kože môžu mať už aj po jednom raze trvalé a viditeľné následky. Okrem pigmentových škvŕn a kožných problémov nás prípravky slnečnej ochrany chránia aj pred rakovinou kože. 

5 výhod v jednom balení:

DAYLONG Sensitive Face SPF 50+

  • Chránia pred slnečným žiarením UVA a UVB.
  • Pomáhajú predchádzať pigmentovým škvrnám a predčasnému starnutiu pleti. 
  • Chránia pred oxidačným stresom a znečisteným ovzduším. 
  • Ideálne ako podklad pod make-up, denný krém, rýchlo sa vstrebajú a hydratujú pleť. 
  • Neupchávajú póry.


Predíďte slnečnej alergii

Existuje niekoľko typov slnečných alergií. Najčastejším prejavom sú červené svrbiace pľuzgieriky bolestivé na dotyk, vyskytujúce sa najmä v dekolte, na nohách a tvári. 

Pri alergii platí základné pravidlo, a tým je predchádzať jej. Proces slnečnej alergie sa začína pri prvom pobyte na slnku. Nedajte slnečnej alergii šancu. Špeciálny rad Daylong Sensitive  je určený pre ľudí s veľmi citlivou kožou so sklonom k slnečným alergiám. Prípravky neobsahujú tuky ani emulgátory, ktoré môžu pri kontakte so slnkom spomínané nežiadúce alergické reakcie spôsobovať.Najväčšie mýty o opaľovaní

„Zdravé opálenie je fajn.“ 

Nič ako „zdravé“ opálenie neexistuje. Opálenie samo o sebe je dôkazom poškodenia kože. Koža sa javí tmavšia, pretože distribuuje melanín v snahe chrániť sa. Pri opakovanom opaľovaní koža nielen tmavne, ale stáva sa aj hrubšou a stráca elasticitu. Takže „zdravé opálenie“ môže do budúcna viesť k trvalému poškodeniu kože. 

„Slnenie je potrebné pre získanie vitamínu D.“ 

Vitamín D, ktorý potrebujeme pre zdravé kosti, „nachytáme“ už počas 10-minútovej prechádzky po ulici. Aby sme získali potrebnú dávku, stačí chvíľka priameho slnečného svetla dopadajúceho na ruky a tvár. Okrem toho sa dá adekvátna hladina vitamínu dosiahnuť aj správnym stravovaním a doplnkami výživy bez poškodenia kože. 

„S vysokým SPF faktorom sa vôbec neopálim.“ 

Ochranný faktor SPF uvádza, o koľko sa predĺži vlastná ochrana kože. K produkcii melanínu dochádza aj pri používaní ochranných prostriedkov s vysokým faktorom. Takže koža zhnedne, ale je chránená a nenastane jej začervenanie. SPF faktor chráni pred slnečným žiarením a umožňuje predĺžiť čas pobytu človeka na slnku. Ten je individuálny, podľa fototypu kože. 

„Make-up postačuje na ochranu tváre pred slnkom.“ 

Je pravda, že make-up môže poskytnúť malú ochranu pred slnkom. Je to však príliš malá ochrana a nie je náhradou za prípravok slnečnej ochrany. 

Pred nanesením make-upu používajte v slnečných mesiacoch vždy prípravok slnečnej ochrany s dostatočným ochranným faktorom. 

„Rakovina kože sa ma netýka, mám snedú kožu.“ 

Ohrození sú všetci, i keď ľudia so svetlejšou kožou viac kvôli nižšej hladine melanínu. Väčšie nebezpečenstvo sa však týka každého, kto bol aspoň raz za život spálený slnkom. Asi 25 % melanómov vzniká už z existujúceho materského znamienka a až 75 % sa objaví na zdravej koži. UV žiarenie je potvrdený ľudský karcinogén a výskyt rakoviny kože v populácii stále rastie. Dodržiavaním pravidiel slnečnej ochrany dokážete výrazne znížiť riziko vzniku rakoviny kože.


Ako na žiarivú pleť

Vytvorte si ranný aj večerný rituál a pleť sa vám odmení

Čistenie pleti

Po zobudení sú na pleti odumreté bunky, maz a pot, ktoré treba odstrániť vodou a jemným čistiacim produktom.

Hydratácia a ochrana pred UV žiarením

Okrem hydratácie pleti je potrebné pleť celoročne chrániť pred UV žiarením, ktoré spôsobuje starnutie kože, vznik pigmentových škvŕn a môže kožu spáliť. Na pleť odporúčame použiť prípravky s SPF 30 a SPF 50+. Make-up nanášajte až po nanesení prípravku slnečnej ochrany!

Odlíčenie

V priebehu dňa čelí naša pleť smogu, stresu a prachu. Pred spaním ju treba dôkladne očistiť od nečistôt, make-upu a ostatných prípravkov.

Hydratácia a regenerácia

Pleť je vďaka slnku a pobytu pri vode viac vysušovaná, preto je dôležité ju na noc rehydratovať. Po pobyte na slnku odporúčame použiť prípravky po opaľovaní, nielen na tvár, ale aj na kožu celého tela.